...::: Rey & Black :::... Aty Ku Iu Ndiheni Rehat Rey & Black ...::: Rey & Black :::... Mir Se Erdhet Tek Faqia Jonë . Shpresoi Te Kaloni Mirë ...::: Rey & Black :::...
 
rey-black
..:: Rey & Black ::..  
  Rey & Black - Funny
  Music Graphics Fanny
  Kode per ngjyra
  New Bota
  Muzika
  Radio Drenica Live
  RebeL A.K.A UniKKatiL
  Interesant !
  Shekarko muzik nga YOU TUBE
  Nika per Msn
  Nika per msn Anglisht
  Dashuria ne interrnet ?
  Te Dua - Ne shum gjuhe te Botes
  Per Dashuri ndaj femres
  Shtin webin ne google
  Epi i Gilgameshit shqip
  Komedia Hyjnore - Ferri
  Histori e Skenderbeut
  Fjalori Informatikes
  Alfabeti i dashuris
  Shut down PC Prej destkopit me nje klikim
  Me fol PC-ja
  Flamuri Shqiptar
  Kodet e shtetev
  Shekarko Fire Fox - Shqip
  Conter Strike 1.8
  Hacko Msn
  Shekarko sa dush ti
  Qel imell qysh dush
  Program per muzika
  Regjistro webin
  Shekarko muzik Arabe
  Shkarko Super Mario
  Shpejto trensferin ne Msn
  Weba per ju
  Video nga Rey & BLack
  Kerko mbi 5,000,000 video
  Adresa te femrave
  Video te UniKKatilit
  Google - by Rey & BLack
  Beje GOOGLEN me emrin tend
  Host per foto
  Progeram per logo
  Perkethe faqe
  Perkthe sa dush dhe cka dush
  Street Fighter Online
  Duck Hunt
  Qyre qysh kcehet
  Kalkulator
  Video romantike
  Kerko (Muzik,Njerez etj.)
  Kerko ne Google
  Kerko foto ne Google
  Kerko video ne Google
  Shkarko Programa
  Barcoleta
  A e Dini Se
  Muzik
  Shiko Tv Shqip
  Njeriu pa zemer
  Lidheni kravatën
  Shkenca natyrore
  Qielli me sy
  Zbukuro emrin
  Luaj me peshk(interesant)
  Ora ne gjith boten
  Qefar efekti
  Deformer Pic.....
  Drake Bell
  Fjalë të urta
  Dergo SMS falas
  Kerko Web
  Krijo Bllok-Faqe
  Krijo Forum(Falas)
  Kërce tek një forum
  Stupcat (2010 New )
  Tekst per leje
  Cyre qit foto
  Si te shkarkojm video ose mp3 nga youtube
  Keng e dhimbshme
  Milioneri
  Kqyr kush ta ka ban bllok
  Logo
  Klodi - Buka e Gurbetit
  Shpija E Kosoves LIVE
  Welcome
  Hiq bllokun e MSN-s
  Meti(Gjesti Skandal)
  Gezuar se bashku me tupan 2010
  Live Show
  HIKMETJA - Film Kosovar
Copyright By : Rey & Black .
RebeL A.K.A UniKKatiL

Intervist me reperin më të madh shqiptar         RebeL AKA UniKKatiL

A egziston Unikkatil?
 

Aq pak informacion sa dime rreth tij, ai edhe mund te mos egzistoj. Ndryshe nga c’jemi mesuar me artistet tane, ne programet muzikore nuk transmetohet ndonje video e Unikkatil,sepse ne te vertet ai nuk ka bere ndonje. Ne internet qarkullojne disa foto te cilat mund ti quash te vjetra, pasi kane kohe qe jane vendosur online. Thashethemet rreth tij, jane nga me te cmendurat, kush ju thote se e ka takuar, ka shume mundesi te genjej, pasi rrethi i tij shoqeror eshte teper i ngushte.Personalisht nuk i kam lexuar ndonje interviste ne shtyp apo TV, e serisht Unikkatil eshte rrepisti me i kerkuar dhe vlersuar ne Shqipe! Po si mundet te ndodhe dicka e tille?

Prishtinali Nr. 1
Nga Unikkatil
Degjo
Disa vite me pare, kur shqiptaret perjetuan boom_in e tyre ne web, linden me qindra faqe te cilat promovonin muziken shqiptare, e perhere e me shpesh (sidomos ne faqet e muzikes hip-hop) emri i Unikkatil filloi te behej prezent ne arkivat e tyre. Shume shpejt, kenget e tija e shnderuan ne nje prej artisteve me te kerkuar e me plote goje mund te thuash se eshte i pari artist “underground” ne Shqipe.Para disa javesh nepermjet telefonit, ne biseduam me Unikkatil, per te ju sjelle nje interviste eskluzive, e cila pritet te pasohet ne muajt e ardhshem me publikimin e nje albumi te ri, nje videoklipi, nje DVD dhe koncerte ne Nju Jork, Tirane,Prishtine. Per te gjithe ata qe e kane pritur me padurim “ardhjen” e tij, me shume siguri mund te themi se 2007 eshte viti i Unikkatil.

Elbino: Hey man! Pershendetje si po ja kalon!Ishte pak veshtire me kontaktu me juve, djemte me thane qe ishit ne pushime…

Unikkatil: Ne fakt “gjysem” pushime, pasi isha dhe duke mbaruar disa pune per te cilat duhet te kujdesem here pas here.

Po lexoja ne faqen tuaj www.Unikkatil.com e cila momentalisht eshte ende ne perpunim, se jeni duke u pergatitur per te publikuar nje album te ri, eshte e vertet?

Shume e vertet!

Kur do te dale ne shitje ne Shqiperi dhe Kosove?

Nuk kam vendosur ende per daten e publikimit ne Kosove dhe Shqiperi, pasi me shtepite e produksionit atje,jemi ende ne bisedime dhe porsa dikush te beje nje oferte te mire do ta publikoj albumin.

Si e moret emrin Unikkatil, pasi po ta ndash fjale per fjale shqiperohet ne UNI I KATILI…

Ne te vertete ka shume kuptime. Psh mund ta ndash ne Unik dhe Katil ose Unikat…Kete emer e mora pasi, gjyshja ime ne femijri me therriste Katil, nuk e di nese ne Shqipni ju e perdorni si fjale.

Edhe ne Shqiperi e perdorin, zakonisht kur ben ndonje gabim apo dicka te keqe…

Ma do mendja do kem bere disa te keqija qe me ka thirr ashtu (gjyshja)

Si pershembull?

Nuk di…gabimet qe ben cdo femije, grindjet me te tjeret, me kane perjashtuar nga shkolla disa here…

Shkollen e keni bere ne Amerike apo Kosove?

Ne Kosove, por e kam lene per gjysem…

Kam pare nje video “E premte” me Presioni feat Jeton dhe diku ishte shkruar edhe emri juaj…

Oh yeah! Une nuk jam ne ate video shume njerez me ngaterrojne me vellaun, pasi ai eshte ne video po jo une.

Ju jetoni prej Bronx? Une kam pas jetuar aty per disa kohe, diku afer Arthur Ave. (Zona e shqiptareve  

Po dhe une jetoj ne Bronx ne zonen e Pelham Parkway.

Serisht tek muzika, eshte e vertete qe jeni duke punuar me nje artiste te re prej “J Records” ?

Ne filluam te bashkepunonim, por stili muzikor i asaj kengetareje ishte pak i ndryshem, ishte trip-hop dhe bashkepunimi nuk mund te funksiononte, ndaj dhe cdo gje u mbyll me kaq.

Do te vazhdoni bashkepunimin me “J records” per ndonje artist tjeter?

…Ne fakt jo.

Tekstet e kengeve tuaja jane disi violente, por ne te njejten kohe me shume kuptim dhe interesante…

Kenget e mia, tekstet e tyre kane lidhje me gjendjen shpirterore ne te cilen gjendem kur i shkruaj. Psh. Nese jam ne gjendje te mire, apo mendoj per Shqiperine e shqiptaret e problemet tona me ben te shkruaj dicka qe te kete kuptim,nje mesazh per degjuesin.Po te mendoj per disa njerez…atehere ndodh qe shkruaj tekste shume violente.Pra, varet nga gjendja shpirterore e imja ne ato momente.

Ma do mendja nxeheni shpesh atehere : )

Jo jo! Nuk jam i nxehur kur i shkruaj keto kenge thjesht me ngrihet Adrenalina.

Me pelqen jashtezakonisht shume “Prishtinali nr.1”…

…Si ka mundesi se ju nuk jeni as nga Prishtina.

Hahaha! Me pelqen menyra sesi rrepon aty. Sot ka shume rrepiste ne Shqipe, megjithate prej vitesh te duket sikur degjon te njejten kenge serisht…e serisht…e serisht. Ndaj kur degjova “Prishtinali nr.1” gjeja e pare qe mendova ishte “Kjo kenge eshte shume cooool!”, e jo vetem kaq, por eshte nje kenge te cilen edhe mund ta kercesh pa patur nevoj per “miksim” me ndonje fragment pop. Si u krijua kjo kenge? I drejtohet dikujt apo flitet ne pergjithesi?

Eshte nje kenge qe flet ne pergjithsi.E ke parasys si te gjithe thone qe nuk ka si qyteti im dhe q*&# cdo qytet tjeter, ne kengen time une dua te them se, edhe pse per mua me i mire eshte qyteti im, serisht me pelqen shume dhe qyteti yt.

Kam degjuar se jeni ne “beef” me disa rrepista nga Kosova vecanerisht…

…Sepse keta djema nuk mund te maten me mu…Kupton c’dua te them, keta djelmosha jane P&SSY (qullace, pi%&a…lol) seriozisht. Une i kam njohur qe kohe me pare, kur krijuan ato grupet e vogla, behet fjale per vitin 1996 dicka e tille,e me kerkuan per te bere nje kenge me ta. Ne Kosove une nuk para shoqerohem me rrepista, sepse rrepistat atje jane eh…dhe kur me kekuan te beja kenge me ta po mendoja “Get the f*$% outa here” (Ik q%u).Hajde njeri!

Hahahahhaha!

Seriozisht man, shoku im po me thosh, “Yo! Ben kenge me keta negers s’te flas me me goje!” E une i thashe mos ki merak se s’ka per tu bere gje.

“Grindja” juaj me e njohur eshte ajo me Tingulli 3nt, per faktin se ata jane shume te njohur si ne Shqiperi edhe Kosove.

E di si eshte puna, ata djema drejtpersedrejti nuk paten thene dicka per mu, po pas shpine, kane folur jo mire neper njerez, te cilet kane ardh e me kane tregu, se ata mezi presin me me tregu gjera te tilla.

Ndaj dhe ju zgjodhet ta jepnit mendimin tuaj publikisht dhe thate “Ky eshte mendimi im, ja c’mendoj per ju, mos flisni pas shpine”.

Egzaktesisht!

Shume cool! Nuk di pse Tingulli 3nt ka kaq probleme, pasi ne nje interviste me Ice Boy, mesova se dhe ai i kishte inat…

Une nuk i kam inat man, thjesht nuk me pelqejne.Kaq!

Kur keni qene per here te fundit ne Kosove?

Rreth kater vjet me pare.

Po ne Shqiperi?

Ne Shqiperi…asnjhere.

Kur planifikoni te shkoni?

Heren e ardheshme, kur te vizitoj Kosoven do shkoj edhe ne Shqiperi.

Me origjine familja ime Balokaj eshte nga Shqiperia,rreth 400-500 vjet me pare ata u shperngulen nga Kacinari i Mirdites per ne Kosove.Biles edhe kam takuar nje kusheri timin nga Shqiperia i cili vinte nga po i njejti vend.Nje nder gjerat me te bukura qe me ka ndohur.

Keni ndonje date te sakte se kur do e kryeni kete vizite apo ende nuk e keni planifikuar?

Ne te vertete e kam te planifikuar viziten, por dua te mbaroj disa pune me pare. Dua te publikoj albumin, pastaj te bej nje video dhe nje koncert.

Per koncertin, behet fjale ne Shqiperi?

Po. Do shkoj per te vizite dhe per koncert.

Ku jeni ju tani ne studio apo ne party?

Jam ne studio, sepse me duhej te mbaroja disa pune.

Zakonisht kur dilni per party?

Jo kete mbremje…

…Po dje mbrema (sot eshte e shtune)?

Dje mbrema po. Zakonisht shoqerohem me miqte,e kudo kur mblidhemi jemi rreth 20 shoke, nuk para dal neper klube, se pastaj e kam te sigurt qe do perfundoj ne ndonje sherr. Intervis Me   "Cyanide" Ish   Antar   Ne   TBA

 

Keni qene një anëtar tek një grup The Bloody Alboz edhe jeni kanë anetar te Qonquerror Records/The Bloody Alboz Ent.Keni reakizuar një album tri edhe ky album osht albumi i juaj i parë solo. Albumi titullohet "Ngarje E Vertet", edhe i mbanë 20 kanger, si mysafir do te jen UniKkatil, (N.A.G & B52), Vz (Zhinxhirt), Chicka, Special-K etj.

1. Përshendetje   Qka jeni duke bërë ne keto momente në jeten tëndë arkiv? A jeni duke punuar apo jeni duke studju diqka?

- Qitash per qitash jom ne fakulltet ku studioj Audio Recording Technology perndryshe INQIZIMIN, si te kengve, si te muzikes neper filma, si reklama etjer, dmth qka merret me inqizim, miksim edhe produksion. Poashtu normal, qdo minut qe e kom te lir e shpenzoj tu inqizu, shkru edhe tu komponu muzik.

2. A do të presim nga Cyanide ndonjë live-perfoming ose ndonjë konzert?

- Nga un, munesh me prit naj live performance aty ktu me naj klub ktu ne NY, mirepo per koncert osht ni rrug e gat qe duna me udhtu deri sa tvin punt ne at pik. Si pershembull, mas pari ta qes albumin e masanej pi atyshit shofim e bojm. Une jom asi tipi qe e pranoj realitetin, se aty jetoj ma rahat.

3. A merresh me muzikë si zanatë/proffesional apo vetem si hobby?

- Me muzik merrna vetem si hobby mirepo ne menyr shum profesionale. Per mu muzika ka vler teper te madhe, edhe mos tisha kan profesional edhe i sinqert si kisha hy ksaj pune hiq.

4. Folet si thashmëtheme që jeni duke bërë një videoklipë me Rebel a.k.a. Unikkatil, a osht ver8 apo vetem një thashmetheme?

- plane ka shum, po realizime jo dhe qaq. Niher per niher ato jen vetem thashetheme. Videoklipi munet mu realizu sot me dasht, mirepo ky sen osht investim, ne KS kompanit muzikore nuk kan deshir me shpenzu shum rape neper cd-eja , sidomos te artistve te ri. Kshtu qe pse? me hup pare? Une duhem spakti mi nxerr shpenzimet e mia .

5. Keni qene një anetar i grupit Alboholics edhe ma vonë jeni ndarë nga grupi, dhe ke filluar të vashdoshë me karrieren tëndë solo, si ju duketë punoshë si solo artist dhe a ka pas për ty ma shum inspirim?

- Prit tash mas pari t'korigjoj une ty. Un jem kan antar i grupit TBA edhe jom nda nga grupi qe mu koncentrru ne karieren si rreperr solo, kurse per sa i perket Alboholics une ala jom me at grup.
- Une kur tpunoj vet jom shum ma efektiv. Kangt kryhen ma shpejt, edhe jan ma detale. Kur ni kang permban 10 rreperra osht shum zor mu perfundu. Kjo dhe esht nje nder arsyet me te mdhaja pse une tash per tash jom SOLO.

7. Kur keni filuar të kendoni HipHop Shqip, edhe kur keni filluar këte drejtim, qka ka qenë inspirim për juvë?

- Une kam ndigju Rrep prej qe e maj ne men. Mirepo inspirimi ma i madh nga kjo zhanre ka qen kur kam ardh ne amerik, edhe Hip Hopi ka qen muzika e cilla mka ndihmu me e shty kohen pi ni dite ne diten tjeter. Kur te thom Inspirimi ma i madh, e kom fjalen kur me ka dhan arsyen me inqizu. Perqata une rrepovas me ni stil shum te ndryshem pi kejt rreperrav tjer, se kam deshir qe ni dit diku muzika jem me e ndihmu dikon qysh mka ndihmu rrepi mu kur skom pas kurgjo tjeter.


8. A e prezanonë reperat e Gjakovës, apo vetem si tjeret punimet e juaj karrieres n'HipHop-in Shqiptarë?

- Une nuk i reprezentoj rreperat e Gjakoves, une e representoj veq veten. Mirepo definitivisht e represantoj Gjakoven si qytet, se aty kam lind edhe i kam jetu gati 14 vjet tjetes. Kurse sa i perket Hip Hopit shqiptar ne pergjithsi, ai osht drejtimi i cilli une e shpenzoj shumicen e energjis.

9 Dhe ne keto momente jeni anetar apo jnei duke punuar në Enterprise Records Inc. apo në ndonjë tjeter label/shtepi mediale?

- Eneterprice Recordings osht nje nder medialet ku e kam inqizu albumin e par. Conqueror Records dhe Enterprise Recording jan kto dy mediale ku albumi im i par "Ngjarje E Vertet" osht realizu, ne veqanti me dy tri kang qe i kam inqizu ne fakulltet. E sa per Shtepi Mediale, si dihet, nese ndonjeher gjej ven diku mes dikuj qe punon edhe ka pasion aq sa kom une per ket lloj muzikes, gjithqka mundet me ndodh.

10.Me cilin artist apo grup keni deshire të bashkpunoni?

- haha, kjo osht pytje interesante... hmm une kam nje princip qe inqizoj vetem me rrepera qe i njo, mirepo, une jom rreper, tu e marr ne konsiderim pasionin qe e kom ndaj rrepit, nese me naj bit jan 40 sekonda te lira, edhe dikush me fton me rrepovat une nuk refuzoj.. kisha bo mekat mi thon JO rrepit... .. Intervist   Me   "VZ"   --> Antar i TBA (zingjirt)

 


1) Na tregoni diqka per biografine tuaj?
-Lindun n'Vushtrri/Kosovë me 02/Jan/1983. 15 vjet ma von dola n'Amerik edhe jeta vazhdon.

2) Qfare ju shtyu qe te merreni me Hip-Hop?
- Lakmia per muzik. Kur 1 sen t'pelqen, edhe ai sen pelqehet me ty, perputhesh. Kshtu qe muna me thon qe "U Kon N'Plan."

3) Pse Vz?
Para se me hi n'Rep, jom njoft si Vushtrrinaz ose Vz per shkurt. Masnej me muzik, n'fillim e kom pas psd "Makfioz", masnej dojsha emni jem me reprezentu dicka ma shum. Kshtu qe Vz (Vushtrrinaz)ma merr menja qe reprezenton kejt qka kom...

4) Kur keni filluar te merreni me Hip-Hop, nga cili vit?
-Nuk e di bashk sakt, vec dikur ka viti 1999/2000 u kon fillimi.

5) Kanga e pare cila ka qene?
-Kanga e par! ahah, Dissi i par ka qen me Drenin, D.o.G.. S'di a ka pas emen a jo, vec u pat inqizu shkel e shko me mjete katastrof. Po kanga e par, tamon kang, ma merr menja qe osht "4 Haterz".


6) Si ishte fillimi per ju?
- Fillimi u kon super, kena pas ferrk me 8'shen. Ata n'mainstream, na n'underground x 8, bone hesap tash. Kalun 1 vjet e gjys dikun, u kry ferrka, Une edhe Buja hym n'T.B.A.'n, kurse D.o.G. shkoj me 1 grup Amerikan "AfterShock". Shkur e Shqip fillimi u kon xeher...


7) Qfare kerkoni te shprehni me kete muzik, ose ma sakte cili eshte qellimi qe ju i keni vendosur vetes ne ket fushë?
-Qellimi jem nuk osht me knu per femna prej kanges t'par e deri te kanga e fundit n'albume. Nuk osht me knu per fam,kerre, mangupllak. Shkurt munona n'secilen kang me pas 1 messazh qe ka efekt pozitiv te gjenerata e re. Per at edhe albumi thirret "Fjalt e Mia". Po kuptohet s'don me thon qe nuk gjen kang "Komerciale" / "Gangsta".


Kush merret me shkrimin e texteve, edhe me kompozimin e muzikes!
-Texted i shkruj vet, prej dites t'par qe jom marr me muzik e deri te dita kur e lo kit HipHop. Sipas meje, reperi nuk osht reper nese nuk i shkrun tekstet vet. Jom lodh me repera n'Kosove qe thojn jon repera e blejn tekste, e munohen me bo rep. Nese je njo prej qityne "REPERAV" le repin sot shipe. Sa i perket komponimit t'muzikes komponoj vet, po s'don me thon secilen kang me kompunu vet. N'albumin "Fjalt e Mia" ka komponime edhe nga prodcenta tjer si: D.o.G., Briskilla, Saltan, Hector dhe normal UniKKatili.


9) A keni mundesi nje freestyle - stil i ri?
-Me shkru freestyle s'o zor, gjithkush munet mi bo 3,4 fjal bashk, direkt me bo kit sen osht tjeter sen, kshtu qe s'ka efekt n'kit form...

10) A keni bashkpunime me ndonje reper, dhe me cilet ma saktsisht?!
Pervec T.B.A., tjert s'kisha vequ. Edhe pse kom bisedime t'mira me shum tjer qe nuk jon T.B.A. po s'ka rendsi n'moment...

11) Pritet naj album apo video-klip nga ju?
- Albumi "Fjalt e Mia" eshte perfundu, ka pas me dal veren 2006. Po per shkak disa problemeve me produksionet shqitpare, mosmarrveshjev, albumi osht shty per veren 2007 kismet...
Sa per video jon n'plan 2 mas pakti, e te shohim tash...

12) Cilin artist ose artista do ti veqonit nga Rap-i shqiptare, cilet ju duket qe po sjellin diqka te re per Rapin ton?!
-T.B.A.e kena ndrru repin pergjithmon, kta e din kejt ata qe ngojn HipHop. Shipez osht qka osht. Tjert Zinxhirt, Buja & D.o.G., pritni shum sene prej Zinxhirve. Edhe reperat n'Kosovë e tjerat vende t'botes po sjellin sene t'mira po s'muna me vequ se per moment Hip Hopin qe e sjellim na "TBA" kerkush s'osht ka e sjell...

13) Kur u krijuar grupi i juaj ZINXHIRT? Dhe sa antar jeni?
-Grupi u formu n'2004, po muna me thon qe ka ekzistu prej 2000, vec me tjeter emen. 3 anter jon n'grup, Une, Buja Edhe D.o.G..

14) Qka mendoni per rap-shqip? Nje mesazh per fund?
-Per rap- shqipe mendoj se osht edhe 1 deg qe e perforcon HipHopin Shqiptar. Keep doing what you doing shipes, much luv from me. Pritni ç'ka s'pritet, that's all i gotta say...Dashni per ata qe kan dashni, per tjert "N'RROT SOMES"

..:: Rey & Black ::..  
 
Rey & Black
 
Me Kontaktoni Ne Facebook  
  Mc Rey |
 
Konverto EURO-n  
   
Ora E Saktë  
   
Kalendari , Moti & Valuta  
  MOTI NE KOSOV '' Rey-Black

 
...::: Rey & Black :::... Shpresoi Se Kaluta Mir . Me Respekt Stafi Rey & Black ...::: Rey & Black :::...
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free