...::: Rey & Black :::... Aty Ku Iu Ndiheni Rehat Rey & Black ...::: Rey & Black :::... Mir Se Erdhet Tek Faqia Jonë . Shpresoi Te Kaloni Mirë ...::: Rey & Black :::...
 
rey-black
..:: Rey & Black ::..  
  Rey & Black - Funny
  Music Graphics Fanny
  Kode per ngjyra
  New Bota
  Muzika
  Radio Drenica Live
  RebeL A.K.A UniKKatiL
  Interesant !
  Shekarko muzik nga YOU TUBE
  Nika per Msn
  Nika per msn Anglisht
  Dashuria ne interrnet ?
  Te Dua - Ne shum gjuhe te Botes
  Per Dashuri ndaj femres
  Shtin webin ne google
  Epi i Gilgameshit shqip
  Komedia Hyjnore - Ferri
  Histori e Skenderbeut
  Fjalori Informatikes
  Alfabeti i dashuris
  Shut down PC Prej destkopit me nje klikim
  Me fol PC-ja
  Flamuri Shqiptar
  Kodet e shtetev
  Shekarko Fire Fox - Shqip
  Conter Strike 1.8
  Hacko Msn
  Shekarko sa dush ti
  Qel imell qysh dush
  Program per muzika
  Regjistro webin
  Shekarko muzik Arabe
  Shkarko Super Mario
  Shpejto trensferin ne Msn
  Weba per ju
  Video nga Rey & BLack
  Kerko mbi 5,000,000 video
  Adresa te femrave
  Video te UniKKatilit
  Google - by Rey & BLack
  Beje GOOGLEN me emrin tend
  Host per foto
  Progeram per logo
  Perkethe faqe
  Perkthe sa dush dhe cka dush
  Street Fighter Online
  Duck Hunt
  Qyre qysh kcehet
  Kalkulator
  Video romantike
  Kerko (Muzik,Njerez etj.)
  Kerko ne Google
  Kerko foto ne Google
  Kerko video ne Google
  Shkarko Programa
  Barcoleta
  A e Dini Se
  Muzik
  Shiko Tv Shqip
  Njeriu pa zemer
  Lidheni kravatën
  Shkenca natyrore
  Qielli me sy
  Zbukuro emrin
  Luaj me peshk(interesant)
  Ora ne gjith boten
  Qefar efekti
  Deformer Pic.....
  Drake Bell
  Fjalë të urta
  Dergo SMS falas
  Kerko Web
  Krijo Bllok-Faqe
  Krijo Forum(Falas)
  Kërce tek një forum
  Stupcat (2010 New )
  Tekst per leje
  Cyre qit foto
  Si te shkarkojm video ose mp3 nga youtube
  Keng e dhimbshme
  Milioneri
  Kqyr kush ta ka ban bllok
  Logo
  Klodi - Buka e Gurbetit
  Shpija E Kosoves LIVE
  Welcome
  Hiq bllokun e MSN-s
  Meti(Gjesti Skandal)
  Gezuar se bashku me tupan 2010
  Live Show
  HIKMETJA - Film Kosovar
Copyright By : Rey & Black .
Fjalori Informatikes
Fjalori i Informatikes Fjalori i informatikės Analog Proces i cili vazhdon me njė ritėm tė pandryshuar. E kundėrta e analogut ėshtė digitali. ASCII Shkurtesė pėr American Standard Code Information Interchange. Ėshtė njė tabelė me 7 bit. Basic Beginners All purpose Symbolic Instruction Code. Gjuhė programuese me qėllim tė pėrvetsimit tė programit tė zhvilluar nė vitet 1963-65 nė njė kolegj tė SHBA-sė. BPS Bits pro Second BPS. Kjo ėshtė shkurtesė pėr matjen e transfermit tė shenimeve nė sekondė. Binar Dual, nė dy pjesė apo dy vlersime rrjedh nga gjuha angleze Binary. Bit Vlera e kėsaj mund tė jetė 0 apo 1. Binary Digit. Boot Startimi i kompjuterit. Programi i parė i cili startohet nga ROM`i (Read Only Memory). Byte Njėsi matėse pėr memorje. Njė byte (lexo: bajt) i ka 8 bit. C, C++ C ėshtė njė gjuhė programuese e cila ėshtė e zhvilluar nė vitin 1973 pėr sistemin punues “UNIX”. Kjo gjuhė programuese ėshtė zhvilluar nė vitin 1986 dhe merr emrin C+. Dhe mė vonė merr emrin C++, ku ka ndryshime nė pėrpunimin e objekteve. CAD Computer Aided Design. Program pėr konstuktimin dhe vizatimin e projekteve teknike. CAD tė njohura momentalisht janė: CATIA (IBM), AutoCAD (Autodesk) si dhe e specializuar pėr vizatime teknike nė 3D ėshtė Pro Enginner (PTC). CAE Computer Aided Engineering. Program pėr planifikimin dhe projektimin e projekteve inxhinjerike. CAM Computer Aider Manufacturing. Finalizimi i produkteve me ndihmen e makinave si psh. CNC (Computer Numerical Control) CAP Computer Aided Planing. Planifikimi dhe pėrgaditja e pėrpunimit apo projektit. CASE Computer Aided Software Engineering. Pėrmbanė njė sasi tė veprimeve siē janė: pėrpunimi i programeve, pėrkthimi i tyre, editorėt etj. CAQ Computer Aided Quality Control. Metoda pėr kontrollimin e qualiteteve tė produkteve pėrmes kompjuterit. CD-ROM Computer Disk-Read Only Memory. Bartėsi memorizues optik. Kėtu nuk mundemi tė i regjistrojm shenimet tona. Chip E ndėrtuar nga siliciumi dhe ėshtė element gjysmė pėrēues. CNC Computer Numerical Control. Dirigjimi i makinave psh. nė industrinė mekanike. Cod Njė lloj ēelsi, me tė cilin bėhet e pamundur hapja psh. e programeve nga personat e pa autorizuar. Computer Emri internacional pėr kompjuterėt personal. Rrejdh nga flaja Computare qė do tė thotė Llogaritje. CPU Computer Procesor Unit. Ky ėshtė njė procesor kryesor i cili dirigjon gjithė kompjuterin. Cursor Treguesi i pozitės sė shkrimit. Paraqitja e tij nė monitor tregon vendim e veprimit. DOS Disk Operating System. Sistemi punes prej tė cilit startohet (booting) kompjuteri dhe programet tjera. Dual Sistemi binar Digital Digi-Gishti. Diēka qė mund tė numėrohet, psh. numra dhe shėnime qė sistemi kompjuterik mund t`i llogaritė. Disketa Memorizuesi ekstern. Floppy Disk Electronic Mail- E-mail Transferimi i informatave pėrmes shtegtimit elektronik. Floppy disk lexo-disketa Formatim Urdhėr me tė cilin mund tė formatohet disketa apo H-disku, pra me ketė urdhėr fshihet disketa apo hard disku. Gateway Lloj kompjuteri (Server-Hyrje) i cili mundėson hyrjen nė bashkėsin e sistemeve kompjuterike tė lidhur nė rrjetin kompjuterik psh. LAN Local Area Network Gbyt 1 Gigabyt=1073741824 Byt, kjo ėshtė njėsi pėr matjen e memorjes kompjuterike. Hard Disc H-Disc Disku i cili ndodhet nė njėsin qendrore kompjuterike ku deponohen programet. Hardware Komponentet fizike si psh. Printeri, Monitori, Tastatura etj. Hidden Files Pėrmbajtjet e fshehura tė datave. Http Hyper Text Transfer Protocol. Protocol me tė cilin mundėsohet bartja e informacioneve nė internet. ID Identification-Njohja apo identifikimi Input Hyrja e informatave ISDN Integrated Service Digital Network, rrjetė komunikimi e ndėrtuar mbi principin e transferimit digital tė informatave. Kb 1Kilobyt = 1024 Byt, njėsi matėse e memorjes kompjuterike. Keyboard Fjalė anglezė qė do tė thotė Tastaturė. LAN Local Area Network, rrjeta kompjuterike e kufizuar vetėm nė njė lokal. LCD Liquid Crystal Display. Monitor i cili bėhet me tekniken e perpunimit tė kristaleve. Mailbox Arka postale elektronike. Mbyt 1 Mbyt = 1048576 Byt, njėsi matėse e memorjes kompjuterike Menu Pėrmbajta e urdhėrave, e cila zakonisht gjendet nė anėn e majt lartė programeve. Maus Mini elektronik, me tė cilin mundet tė levizni kursorin nė monitor. Mikroprocessor Ėshtė njė Chip elektonik i cili ka funksionin kryesor nė sistemet kompjuterike. MODEM MO-Modulator, DEM-Demodulator. Ky mundėson komunikimin nėpėrmes dy kompjuterave. Network Software Program me tė cilin mundesohet punimi nė rrjetė kompjuterike Output Dalje e shėnimeve nga sistemi kompjuterik, kėtu bėnė pjesė edhe Printeri apo Monitori. OS/2 Sistem punes si psh. Windows, i cili ėshtė zhvilluar nga firma amerikane IBM. Pentium Njė lloj procesori i firmės Intel. Llojet: Pentium III, IV, Celereon etj. Pixel Picture Element. Elementi mė i vogel i cili prezentohet psh. nė Monitor apo Priter. PostScript Gjuhė programuese e cila dirigjon printerin. Printer Shtypėsi RAM Random Access Memory. Ėshtė memorja nė tė cilan shkruhen dhe lexohen programet. (ROM-memorja vetėm pėr lexim). ROM Read Only Memory. Memorje nė tė cilėn mundėsohet vetėm leximi i programeve. Scanner Periferi e sistemit kompjuterik, me tė cilin mundėsohet kopjimi i dokumenteve nė monitor pastaj ku mundet tė bėhet pėrpunimi. Server Kompjuteri kryesor nė njė rrjetė, prej tė cilit psh. mundėsohet ndrrimi i pasėordit. Software Programe kompjuterike tė cilat mund tė jenė tė shkruara nė shumė gjuhė tė ndryshme programuese si psh. Pascal, C++ etj Streamer Periferi e kompjuterit nė tė cilin mundėsohet sigurimi i shenimeve nė njė shirit memorizues. TCP/IP Transmision Control Protocol/ Internet Protocol. Protokolli i kontrollimit kur komunikohet pėrmes internetit. Unix Sistem punues i cili ėshtė zhvilluar nė SHBA. Utility Programe pėr shėrbime tė ndryshme VGA Video Graphics Array. WAN Wide Area Network, rrjeta e cila mundėson komunikimin nė njė hapėsirė tė gjėrė psh. nėpėr qytete. Ėshtė e kundėrta e LAN`it. Word Program pėr pėrpunimin e teksteve e cila zhvillohet nga firma e njohur Microsoft
..:: Rey & Black ::..  
 
Rey & Black
 
Me Kontaktoni Ne Facebook  
  Mc Rey |
 
Konverto EURO-n  
   
Ora E Saktë  
   
Kalendari , Moti & Valuta  
  MOTI NE KOSOV '' Rey-Black

 
...::: Rey & Black :::... Shpresoi Se Kaluta Mir . Me Respekt Stafi Rey & Black ...::: Rey & Black :::...
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free